Top view flat lay of workspace desk styled design office supplies with pen, notepad, eyeglasses, cup coffee and light bulb on a yellow color paper background minimal style. Concept brainstorming

Psychodiagnostika v HR ve 21. století

Často kolem sebe slyšíme, že se svět mění rychleji, než kdy předtím. A skutečně, tempo, které naše civilizace nabrala, je slovy klasika “vražedné”. Průmysl se mění před očima, nové technologie skýtají neuvěřitelné možnosti a vymoženosti, které byly pro naše prarodiče naprosto nepředstavitelným sci-fi, jsou dnes pro nás běžnou každodenní realitou.

Uvažme, jak strašně moc se za posledních několik málo dekád změnil způsob, jakým komunikujeme, jak si vyměňujeme informace, jak řešíme problémy na každodenní úrovni nebo dokonce i způsob, jakým hledáme partnera či partnerku. Do všeho prostupují technologie, které se stávají dominantním činitelem dění. Jen přes Tinder si denně domluví 2 miliony lidí rande .. dříve nepředstavitelné, co myslíte? 

A v tom všem tu existuje jedna oblast, která se mění jen velmi postupně a nové technologie do ni pronikají s obtížemi. Asi vás nepřekvapí, že je to právě oblast diagnostiky a celkově firemní HR. Skutečně – diagnostika v oblasti HR (pro náborové nebo rozvojové účely) je oblastí, kde to mají změny těžké. A přitom jsou tolik zapotřebí! S těmi všemi technologiemi, které dnes a denně používáme se totiž mění i naše standardy, naše očekávání a naše požadavky na pohodlí. Mnohé firmy skončily u toho, že začaly elektronicky sbírat životopisy, jiné k osobním pohovorům přidali ještě telefonický screening, ale řekněme si to na rovinu – telefon dnes už za moderní technologii úplně nepovažujeme. Stále firmy tisknou staré testy a osobnostní dotazníky a lidé je na osobních pohovorech vyplňují. Občas jsou tyto testy překlopeny do elektronické verze, ale jejich obsah je starý minimálně desítky let .. a kde je ten pokrok?

Možná si říkáte, že to přece nevadí, že je v pořádku to dělat “tradičně”, postaru. A možná, že nemáte tak úplně pravdu. Očekávání dnešního člověka jsou totiž jiná, než tomu bylo před 50 lety. Dnes se člověk nechce trmácet “jen tak” na pracovní pohovor, nechtějí se mu vyplňovat dlouhé testy a dotazníky, když v tom nevidí smysl. Dnešní člověk si mnohem více vybírá, mnohem více o všem přemýšlí, mnohem více zvažuje další možnosti a alternativy – právě proto, že máme možností skoro nekonečně. 

Technologie v HR musí jít tomuto trendu naproti. Při diagnostice uchazečů o zaměstnání, při diagnostice interních týmů nebo analýze rozvojových potřeb musíme brát nové trendy v úvahu. Diagnostika musí být zároveň rychlejší, přesnější i pohodlnější a to není jednoduchý úkol. Navíc je potřeba, aby v ni účastník viděl smysl, chápal proč dělá zrovna ten test, který dělá a vnímal, že to má jasnou souvislost s jeho prací. Věřte, že z mnoha výzkumů vyplývá, že lidé jsou silně pobouřeni, když mají pocit, že v rámci testování dělají něco irelevantního. 

A na druhé straně stojí zaměstnavatel. Pro něj jsou nové technologie v HR neméně významné! Zrychlit a zefektivnit výběrový proces může znamenat, že zachytí více talentů, kteří jsou na trhu volní jen velmi omezenou dobu. Zpřesnit výběrovou diagnostiku znamená, že bude přijímat správné lidi na správná místa a použití vhodné rozvojové diagnostiky ušetří špatně vynaložené náklady za plošně realizovaná školení. Už tyto tři příklady přece nezní vůbec špatně, co myslíte?

Jaká by tedy měla být diagnostika pro 21. století? Dovede si to představit?

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Close Menu