zprava_poster_miniatura

Video-dioagnostika: poznejte kandidáty na dálku, ušetřete čas, nervy i peníze

V souvislosti s karanténními opatřeními a zvýšeným využíváním home office přistoupila řada zaměstnavatelů k pracovním pohovorům formou video hovorů.

Video hovor x interview x dotazník x vizitka x diagnostika: co je co a proč to rozlišovat?

V online komunikaci, stejně jako v offline světě, využíváme synchronní a asynchronní formy komunikace. Synchronní interakce probíhá „tady a teď“, současně zpracováváme příchozí informace a rovnou na ně reagujeme. Jde například o rozhovor se zákazníkem na pobočce, telefonát nebo interakci na chatu, kde jsme oba online a zapojení do komunikační výměny. V našem případě jde o video hovory realizované přes klasické platformy umožňující (video)hovory typu Skype, Zoom ad. Asynchronní komunikace probíhá časově nezávisle, jako je tomu u dopisů, e-mailů či SMS zpráv. Sem spadají i tzv. video dotazníky či vizitky, které kandidáti natáčejí v předstihu, než se k nim dostane zaměstnavatel. A je to též případ video diagnostiky. Ta na rozdíl od předchozích variant zahrnuje kompetenční otázky na míru pozici a profesionální vyhodnocení předpokladů účastníka personálním psychologem. Rozdíly mezi běžným video hovorem a asyncrhonní formou skrz aplikaci můžete snadno vyčíst ze srovnání:

Možná si říkáte, na co speciální nástroj? Když se odjakživa s kandidáty bavíte osobně a pokud jde o prověření jejich předpokladů, běžný video hovor může osobní setkání nahradit. Velká většina firem se navíc stejně potkává s kandidáty před tím, než mají nastoupit, alespoň jednou osobně. 

Peníze jsou až na prvním místě…

Nehledě na proces výběru lidí mají všichni zaměstnavatelé jedno společné. Špatný výběr stojí peníze a taky energii, která se s každým dalším sáhnutím vedle vytrácí. Odchody ve zkušební lhůtě nebo těsně po ní se nevyplácejí. Nebavíme se tu o drobných, ale o stovkách tisíc Kč – přímé i nepřímé náklady na nábor a výběr:

  • příprava HR a hiring manažerů, inzerce a promo zaměstnavatele
  • organizace a realizace všech kol výběrového řízení, mzdy pohovorujících, případně náklady na služby externistů
  • onboarding – čas a mzdy všech, kdo o nově příchozího pečují, od HR přes IT po vedoucí pracovníky a kolegy, povinná a další školení pro výkon práce
  • ušlý zisk – kolik jste mohli vydělat, kdybyste rovnou měli správné lidi na správných místech? Kromě vašich nervů je někdy v sázce i jméno společnosti.

Jak to souvisí s video diagnostikou? 

Video diagnostika je spolehlivý způsob, jak poznat předpoklady a rezervy kandidáta včas a tím eliminovat výše uvedená rizika. Personální rozhodnutí na podkladě video diagnostiky totiž nabývají úplně jiné kvality než dojmy získané z běžného pracovního pohovoru, ať už uskutečněného osobně či přes webkameru. Co dělá ten rozdíl?

Video diagnostika je…

  • založená na měření klíčových kompetencí: k rozhodování získáváte relevantní, objektivní data z nezávislého zdroje, srovnatelná napříč kandidáty i zaměstnanci. Na rozdíl od běžného rozhovoru, video diagnostika má danou strukturu a jasné metriky pro maximální přesnost hodnocení každé dílčí kompetence a každé jednotlivé odpovědi.  
  • uzpůsobená na míru pracovní pozici a firemní kultuře: můžete čerpat z databáze stovek doporučených otázek ve třech jazycích a k tomu přidávat své vlastní.  
  • profesionálním psychologickým nástrojem: posouzení psychologa svou hloubkou a přesností převyšuje „kvalifikované“ odhady HR i managerů, byť třeba zkušených: výstup kombinuje kvantitativní hodnocení vyjadřující % míru naplnění daných kompetencí a komentář psychologa včetně doporučení, jak s kandidátem dále pracovat.
  • postavená na autentickém projevu, nikoli stylizovaném „vylaďování se“ na komunikačního partnera: kandidát nemůže poskytovat „žádoucí reakce“ podle vodítek, která (i nevědomě) dává ten, kdo vede běžný pohovor: kandidáti jsou odkázáni jen na sebe a mají příležitost „se vybarvit“ takoví, jací reálně jsou. To je přínos pro obě strany.
  • moderní nástroj pro podporu pozitivní kandidátské zkušenosti, a to nejen díky pohodlí a úspornosti, ale také díky precizní zpětné vazbě.
  • příležitost k profesionalizaci recruitmentu a HR založeném na datech.

Odzvonilo osobnímu kontaktu? 

Jistě, že ne. Osobní kontakt má při výběru správných lidí stále své místo. Ale ruku na srdce – umíte z něj vytěžit to, co lze snadno získat s video diagnostikou? I zkušení personální psychologové připouštějí, že strukturovaný video záznam chování kandidáta a jeho reakcí na kompetenční otázky poskytuje možnost hlubšího poznání osobnosti a pracovního chování než běžné pohovory. Osobní kontakt můžeme dál v klidu využívat coby indikátor „chemie“ a k utužování vazeb s lidmi, u kterých si jsme jisti, že do nich svůj vzácný a drahý osobní čas chceme investovat.

Video diagnostika přináší data, přesnost a úspory nejen v HR. Proč posunout výběr lidí na vyšší úroveň? Protože jsou to lidé, kdo tvoří váš business. Vyzkoušejte si video diagnostiku bezplatně a nezávazně.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

mohlo by vás zajímat