received_10207077717141480

Inspirace z infoShare v Gdaňsku

Jaké trendy jsme vysledovali? Před časem jsme se zúčastnili mezinárodního technologického festivalu infoShare v polském Gdaňsku.

Jaké trendy jsme vysledovali?

Před časem jsme se zúčastnili mezinárodního technologického festivalu infoShare v polském Gdaňsku. Stovky progresivních firem zde zájemcům přibližovaly technologické vymoženosti pro business a řízení procesů ve 21. století (malý spoiler: se současnými „klasickými nástroji“ si personalisté ani manažeři budoucnosti už vážně nevystačí). Pod jednou střechou se zde setkali inovátoři z desítek odvětví jako IT a Software development, FinTech, Medical, Aero & Space Industry a samozřejmě také HR, kde náš tým pilně představoval naše online řešení pro efektivní pracovní interview e-jobin.

Trend č. 1: Umělá inteligence (AI)

Pokud bychom měli vyzdvihnout jeden trend, který byl nejvíce patrný napříč segmenty, pak je to umělá inteligence (AI). Je fascinující, kam se technologie za posledních pár let posunuly a jak se rychlost vývoje i nadále zvyšuje. Systémy se umí samy učit ze své „zkušenosti“, upravují svůj vlastní kód, aby fungovaly efektivněji a dokázaly stále rychleji a kvalitněji plnit poslání, které jim stanovil jejich „člověčí parťák“.

Takovouto vyspělou umělou inteligenci můžeme například najít v chatbotech, které se učí komunikovat se zákazníky na webových stránkách, a které se dnes dokáží naučit plně automatizovaně pomáhat zákazníkům se širokou paletou problémů (například při nakupování online) aniž by vyžadovali zásahy či rady od svých „živých“ kolegů. Jeden z místních start-upů se věnuje právě užívání chatbotů specificky v HR, „inteligentní“ komunikaci s kandidáty i stávajícími pracovníky uvnitř firmy.

Velkým tématem je taktéž umělá inteligence ve vzdělávání a e-learningu, kde AI dokáže sofistikovaně hodnotit dosažené výsledky a podle nich přizpůsobovat další průběh učení a vybírat látku ke studiu a procvičování. Jinými slovy: umělá inteligence se učí, jak nás efektivně učit. Není to pecka? Jedním ze zajímavých užití tohoto přístupu je třeba právě připravovaná aplikace Sublingona učení se jazykům za pomocí sledování filmů a seriálů.Zabudovaná umělá inteligence vás během sledování průběžně zkouší z vybraných slovíček či slovních spojení a snaží se, abyste si z každého dílu vašeho oblíbeného seriálu odnesli co nejvíce. Už se nemůžeme dočkat, až si výhody téhle aplikace budeme moct vyzkoušet na vlastní kůži.

Trend č. 2: „Virtualizace“ i tam, kde byste ji nečekali

Když řekneme „virtualizace“, tak nemáme na mysli pouze tu virtuální realitu s brýlemi a pohybovými ovladači všeho druhu, ale obecný trend „dělat věci na dálku“ ve „virtuálním prostoru“, kolikrát nezávisle na lokalitě i čase.Trendem je přesouvat jednotlivé firemní procesy do online prostředí s využitím nástrojů, které činí práci pohodlnější, efektivnější a tím pádem méně nákladnou.Tento posun je patrný zejména v marketingu, akvizici a servisu zákazníků, náborových aktivitách, onboardingu nebo ve firemním vzdělávání. Ať už se jedná o „čistou“ virtuální realitu nebo její sestry, augmentovanou či mixovanou realitu, otvírá se před námi prostor pro zcela nové postupy nejen v práci s lidmi.

V pozadí nezůstává ani ona „skutečná“ virtuální realita, která se čím dál tím více hlásí o slovo. Krom zábavy už nabízí i nedocenitelnou pomoc profesionálům v mnoha odvětvích. Například při vzdělávání techniků v automotive průmyslu, pilotů letadel nebo mediků připravujících se na výkon složitých operací. Uplatnění virtuální reality se nabízí i v prostředí HR a výběru pracovníků, kde lze za pomoci virtuální reality již dnes doslova provést kandidáty pracovním prostředí různých firem. Videovizitka firmy bude brzy samozřejmou součástí prezentace progresivních firem a není důvod, proč zůstávat u 2D.

Virtuální realita totiž na rozdíl od jakkoliv dobře zpracovaného „obyčejného videa“ umožňuje prožít realistické, prakticky identické pocity, které se s pobytem na daném místě pojí (pokud je věrně zachyceno). Tohoto efektu již hojně využívají výrobci her pro VR, které přinášejí úplně novou dimenzi prožitku, než jen „koukání do displeje“ a člověka skutečně vtáhnou do dění a dávají možnost zakusit odpovídající emoce.Virtuální realita je s velkou pravděpodobností budoucnost, které se nevyhneme ani v personální práci. Psychologické studie naznačují, že virtuální realitu na úrovni vnímání a emocí prožíváme jinak, výrazně intenzivněji než pouhé sledování videa. Pocity při ponoření se do virtuální reality jsou mnohem opravdovější, což nahrává jejímu rozšíření do nových sfér.

Dokážeme si tedy dost dobře představit, že pracovní pohovor nebo assessment centrum ve virtuální realitě budou prožívány prakticky stejně „opravdově“ jako by probíhaly skutečnosti. Zatím si počkáme, ale náznaky těchto možností už tu jsou. Také s naším videointerview e-jobin máme záměr se v tomto směru posunout dál, například umožnit kandidátům ocitnout se na interview tváří v tvář personalistovi, projít si své budoucí pracoviště, potkat se s kolegy a přitom zůstat v pohodlí domova…

Trend č. 3: Analytika dat & Big Data

Data vládnou světu. V dnešní době už můžeme bez nadsázky říci, že dat o lidském chování v práci i mimo ni máme k dispozici mnohem více, než jsme schopni i s využitím stávajících technologií pojmout a zpracovat. Proto je zřetelným, jasně viditelným trendem je zpracování a analýza „velkých“ dat. Stávající systémy a aplikace, s nimiž pracujeme na denní bázi, sbírají, ukládají, zobrazují a exportují obrovské množství dat. Jeden příklad pro ilustraci:

Dnešní moderní letadla nasbírají během letu průměrně 500 gigabajtů dat, což je mnohem více, než jsou systémy schopny komplexně zpracovat a odborníci interpretovat. Je však nasnadě, že z těchto dat můžeme vyvodit užitečné závěry ve vztahu k bezpečnosti provozu, časové efektivitě, ekologii a dalším aspektům letecké dopravy. Nejinak je tomu v ostatních segmentech lidské činnosti.

Háček spočívá v tom, jak si z této obrovské kupy dat vybrat pro konkrétní účel relevantní informace a správně je spolehlivě interpretovat… To je nelehký úkol, s nímž se potýkáme na čím dál více místech. Problém není získat data, problém je najít pomocí analýz patřičné vzorce chování lidí (či strojů a systémů) a vyvozovat praktické důsledky a opatření. Jinými slovy, otázkou je „jak ta data využít“? Problematiku možného zneužívání dat nyní ponecháme stranou.

Velkým pomocníkem je tu opět umělá inteligence a strojové učení, které se pomalu dostává i do oblasti HR. Mimo jiné se můžeme těšit na éru, kdy nám precizní analýza relevantních dat pomůže odvodit z reálného chování lidí spolehlivější závěry o jejich optimálním uplatnění v práci, než když spoléháme pouze na vlastní omezené pozorování a úsudek zkreslený vlastní perspektivou.

Co třeba sběr a precizní vyhodnocení dat o projevu emocí a dalšího chování člověka při pohovoru? V každém případě se ukazuje, že právě kombinace nástrojů (pro analýzu dat) + lidí (pro dovození důsledků a rozhodnutí, jak s daným závěrem naložit) je klíčem k úspěchu. Samotní „roboti“, ale už ani samotní lidé nemohou tomuto kombu jen tak konkurovat. Velmi přístupnou formou o tomto tématu pojednává také bývalý mistr světa v šachách Garry Kasparov ve svém TED vystoupení (VIDEO ZDE).

Závěrem …

Skvělé, že jste do dočetli až sem. Rádi jsme s vámi sdíleli našich pár postřehů ze světa technologií. Jak se k technologickým vymoženostem s vyhlídkou následujících let stavíte vy? My technologiím na jednu stranu fandíme a tiše žasneme nad tím, co již dnes superpočítače s umělou inteligencí dokáží. A současně si jako psychologové stále ceníme osobního kontaktu, který by stále měl zůstat součástí námi žité reality. Jak se k tomu stavíte vy?

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

mohlo by vás zajímat